“ოქროს გლობუსის” 71-ე დაჯილდოების ცერემონიალს დაახლოებით 20 მილიონიანი აუდიტორია პირდაპირ ეთერში ადევნებდა თვალს. ეს კი იმას მოწმობს, რომ მის მიმართ საზოგადოების ინტერესი დიდია.

უნდა აღინიშნოს, რომ წლევანდელი დაჯილდოება სენსაციებით არ გამოირჩეოდა და საკმაოდ ობიექტური იყო.  ერთ-ერთი ნომინაცია, რომელმაც აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია “საუკეთესო ფილმი: დრამა” იყო, სადაც ალფონსო კუარონის წარმატებული ფილმი “გრავიტაცია”  სტივ მაქუინის ახალმა ფილმმა “12 წლიანი მონობა” ფაქტობრივად “კოსმოსიდან მიწაზე დაანარცხა”.

აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ “საუკეთესო მსახიობი მამაკაცის როლზე” მეცხრედ ნომინირებულმა ლეონარდო დიკაპრიომ მეორედ მოიპოვა ეს ჯილდო. 2005 წელს მან მარტინ სკორსეზეს “ავიატორში” შესრულებული როლისთვის დაიმსახურა “ოქროს გლობუსი”, ხოლო ამჯერად იმავე რეჟისორის ფილმით “ ვოლსთრითელი მგელი”. 

საღამო რომელიც თინა ფეის და ემი პოლერს მიყავდათ ძალიან სახალისო იყო. თავად ეს უკანასკნელი ერთ-ერთ ნომინაციაშიც კი გახდა გამარჯვებული.

სხვა ნომინაციები მეტნაკლებად პროგნოზირებადი იყო.

ჩვენ დეტალურად შემოგთავაზებთ 2014 წლის “ოქროს გლობუსის”  ნომინაციებს და მის გამარჯვებულებს.

საუკეთესო ფილმი – დრამა

12 Years a Slave

გამარჯვებული:

“12 წლიანი მონობა”  12 Years a Slave

ნომინირებული:

  • “გრავიტაცია”  Gravity
  • ა”    Philomena
  • ” რბოლა  ”  Rush
  • “კაპიტანი ფილიპსი” Captain Phillips

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი: დრამა

Dallas Buyers Club

გამარჯვებული:

მეთიუ მაკკონაჰი, “დალასის შემსყიდველთა კლუბი” Dallas Buyers Club

ნომინირებული:

  • ჩიუტელ ეჯიოფორი, “12 წლიანი მონობა” 12 Years a Slave
  • ილდრის ელბა, “მანდელა: გრძელი გზა თავისუფლებამდე” Mandela: Long Walk to Freedom
  • ტომ ჰენქსი, “კაპიტანი ფილიპსი” Captain Phillips
  • რობერტ რედფორდი, “ყველაფერი დაკარგულია”  All Is Lost

საუკეთესო მსახიობი ქალი: დრამა

blue-jasmine

გამარჯვებული:

ქეით ბლანშეტი, “ჟასმინი” Blue Jasmine

ნომინირებული:

  • სანდრა ბულოკი, “გრავიტაცია” Gravity
  • ჯუდი დენჩი, “ფილომენა” Philomena
  • ემა ტომპსონი, “მისტერ ბენქსის გადასარჩენად” Saving Mr. Banks
  • ქეით უინსლეტი, “შრომის დღე” Labor Day

საუკეთესო ფილმი: კომედია ან მიუზიკლი

american-hustle

გამარჯვებული:

“ამერიკული აფიორა” American Hustle

ნომინირებული:

  • ი” Her
  • “ლუინ დევისის სამყარო”Inside Llewyn Davis
  • “ნებრასკა “Nebraska
  • “ვოლსთრითელი მგელი””The Wolf of Wall Street

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი: კომედია ან მიუზიკლი

Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street

გამარჯვებული:

ლეონარდო დიკაპრიო, “ვოლსთრითელი მგელი” The Wolf of Wall Street

ნომინირებული:

  • კრისტიან ბეილი, ” ამერიკული აფიორა”American Hustle
  • ბრიუს დერნი, “ნებრასკა”Nebraska
  • ოსკარ ისააკი,  “ლუინ დევისის სამყარო”Inside Llewyn Davis
  • ხოაკინ ფენიქსი, “მისი” Her

 საუკეთესო სერიალი: მიუზიკლი ან დრამა

გამარჯვებული:

Brooklyn Nine-Nine

ნომინირებული:

  • The Big Bang Theory
  • Girls
  • Modern Family
  • Parks and Recreation

საუკეთესო რეჟისორი

Alfonso Cuarón, Gravity

გამარჯვებული:

ალფონსო კუარონი, “გრავიტაცია” Gravity

ნომინირებული:

  • პოლ გრინგრასი, “კაპიტანი ფილიპსი” Captain Phillips
  • სტივ მაქქუინი, “12 წლიანი მონობა” 12 Years a Slave
  • ალექსანდრ რეინი, “ნებრასკა”Nebraska
  • დევიდ ო’რასელი, “ამერიკული აფიორა” American Hustle

საუკეთესო მსახიობი ქალი სერიალში: მიუზიკლი ან კომედია

parks

გამარჯვებული:

ემი პოლერი, Parks and Recreation

ნომინირებული:

  • ზოე დეშანელი, New Girl
  • ლენა დანჰემი, Girls
  • ედი ფალკო, Nurse Jackie
  • ჯულია ლუი-დრეიფუსი, Veep

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

frozen_elsa-wide

გამარჯვებული:

“გაყინულები”, Frozen

ნომინირებული:

  • “ქრუდსები”, The Croods
  • “საძაგელი მე 2”, Despicable Me 2

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი მინისერიალში

Michael Douglas, Behind the Candelabra

გამარჯვებული:

მაიკლ დუგლასი, Behind the Candelabra

ნომინირებული:

  • მეთ დეიმონი, Behind the Candelabra
  • ჩიუტელ ეჯიოფორი, Dancing on the Edge
  • იდრის ელბა, Luther
  • ალ პაჩინო, Phil Spector

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი

The-Great-Beauty-01

გამარჯვებული:

“დიდებული სილამაზე” The Great Beauty

ნომინირებული:

  • “ყველაზე თბილი ფერი ლურჯია” Blue is the Warmest Color
  • ე” The Hunt
  • ი”  The Past
  • “ქარი ძალას იკრებს”  The Wind Rises

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი სერიალში: მიუზიკლი ან კომედია

andy-sandberg-brooklyn-nine-nine-ftr

გამარჯვებული:

ენდი სამბერგი, Brooklyn Nine-Nine

ნომინირებული:

  •   ჯეისონ ბეიტმენი, Arrested Development
  • დონ ჩედლი, House of Lies
  • მაიკლ ჯეი ფოქსი, The Michael J. Fox Show
  • ჯიმ პერსონსი, The Big Bang Theory

საუკეთესო სცენარი

Her-Movie-copy

გამარჯვებული:

“მისი” Her, Spike Jonze

ნომინირებული:

  • “12 წლიანი მონობა” 12 Years a Slave, John Ridley
  • “ამერიკული აფიორა” American Hustle, David O. Russell, Eric Singer
  • “ნებრასკა” Nebraska, Bob Nelson
  • “ფილომენა” Philomena, Steve Coogan and Jeff Pope

მამაკაცის საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლი

Jared Leto, Dallas Buyers Club

გამარჯვებული:

ჯარედ ლეტო, Dallas Buyers Club

ნომინირებული:

  • ბარხად აბდი, Captain Phillips
  • დენიელ ბრიული, Rush
  • ბრედლი კუპერი, American Hustle
  • მაიკლ ფასბენდერი, 12 Years a Slave

საუკეთესო მსახიობი ქალი სატელევიზიო დრამაში

Robin Wright, House of Cards

გამარჯვებული:

რობინ რაიტი, House of Cards

ნომინირებული:

  • ჯულიანა მარგულისი, The Good Wife
  • ტატიანა მასლანი, Orphan Black
  • ტეილორ შილინგი, Orange is the New Black
  • კერი ვაშინგტონი, Scandal

საუკეთესო მსახიობი ქალი: მიუზიკლი ან კომედია

amy-adams-american-hustle-movie-photos_1

გამარჯვებული:

ემი ადამსი, “ამერიკული აფიორა” American Hustle

ნომინირებული:

  • ჯული დელპი, “შუაღამემდე” Before Midnight
  • გრეტა გერვიგი, “ფრენსის ჰა” Frances Ha
  • ჯულია ლუი- დრეიფუსი, “საკმარისად თქმული” Enough Said
  • მერილ სტრიპი, “აგვისტო: ოსეიჯის საგრაფო” August: Osage County

მამაკაცის საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლი ტელესერიალში

raydonovan_110_0846-r

გამარჯვებული:

ჯონ ვოიტი, Ray Donovan

ნომინირებული:

  • ჯოშ ჩარლზი, The Good Wife
  • რობ ლოვი, Behind the Candelabra
  • აარონ პოლი, Breaking Bad
  • კორი სტოლი, House of Cards

საუკეთესო სიმღერა ფილმიდან

გამარჯვებული:

“Ordinary Love,” Mandela: Long Walk To Freedom

ნომინირებული:

  • “Atlas,” The Hunger Games: Catching Fire
  • “Let It Go,” Frozen
  • ”Please, Mr. Kennedy,” Inside Llewyn Davis”
  • “Sweeter Than Fiction,” One Chance

საუკეთესო სატელევიზიო დრამა

breaking-bad

გამარჯვებული:

Breaking Bad

ნომინირებული:

  • Downton Abbey
  • The Good Wife
  • House of Cards
  • Masters of Sex

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი სატელევიზიო დრამაში

BBR-cover

გამარჯვებული:

ბრაიან კრესტონი, Breaking Bad

ნომინირებული:

  • ლივ შრიბერი, Ray Donovan
  • მაიკლ შინი, Masters of Sex
  • კევინ სპეისი, House of Cards
  • ჯეიმს სპეიდერი, The Blacklist

საუკეთესო მსახიობი ქალი მინისერიალში

totl_elisabeth-moss_02

გამარჯვებული:

ელიზაბეთ მოსი, Top of the Lake

ნომინირებული:

  • ჰელენა ბონემ კარტერი, Burton and Taylor
  • რებეკა ფერგიუსონი, White Queen
  • ჯესიკა ლანგი, American Horror Story: Coven
  • ჰელენ მირენი, Phil Spector

საუკეთესო მინისერიალი

o-behind-the-candelabra-facebook

ი: 

Behind the Candelabra

ი:

  •  American Horror Story: Coven
  • Dancing on the Edge
  • Top of the Lake
  • White Queen

ქალის საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლი

wpid-Jennifer-Lawrence-American-Hustle-04

ი: 

რ , “ი ა” American Hustle

ნომინირებული:

  • სალი ჰოუკინსი, “ჟასმინი” Blue Jasmine
  • ლუპიტა ნიონგო, “12 წლიანი მონობა” 12 Years a Slave
  • ჯულია რობერთსი, “აგვისტო: ოსეიჯი საგრაფო”August: Osage County
  • ჯიუნ სქუიბი, “ნებრასკა”Nebraska

ქალის საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლი სატელევიზიო დრამაში

edge3

გამარჯვებული:

ჟაკლინ ბისე, Dancing on the Edge

ნომინირებული:

  • მონიკა პოტერი, Parenthood
  • ჟანა მაკთირი, White Queen
  • ჰეიდინ პანეტაირი, Nashville
  • სოფია ვერგარა, Modern Family

როგორ შეაფასაბდი “ოქროს გლობუსის” წლევანდელ დაჯილდოებას?